Pomysły na księgę gości

Na pewno wszyscy widzieli księgę gości na jakimś weselu. Standardowo są to księgi w formie klasycznego albumu, w którym zaproszeni goście pozostawiają wpisy. Zwykle są to jakieś miłe słowa lub życzenia, czasami rysunki albo zdjęcia z foto budki z komentarzem lub zwyczajnie podpisują się imieniem i nazwiskiem, by po jakimś czasie Młoda Para wiedziała kto brał udział w ich weselu. Księgi gości z pewnością są fantastyczną pamiątką z każdej uroczystości i szczególnie z sentymentem wracamy do niej po latach.

Jeśli do wyboru księgi gości chcecie podejść kreatywnie i niekonwencjonalnie, możecie zamiast tradycyjnego albumu na podpisy zdecydować się na propozycje, w której z księgi została tylko idea i nazwa i będziecie ją mogli sobie powiesić w domu na ścianie lub postawić na komodzie.

Księga gości z mapą świata w butelkowej zieleni, złote podpisy

Jak zachęcić gości do wpisów w księdze?

Czasami goście niechętnie dokonują wpisów w tradycyjnych, albumowych księgach. Zwykle dzieje się tak dlatego, że wydaje im się, że wpis powinien być niezwykle oryginalny i pomysłowy, stąd obawa, że nie wykażą się pomysłowością. Księgi gości, w których trzeba pozostawić odcisk palca w wybranym kolorze i ewentualnie autograf, eliminuje konieczności podejmowania decyzji przez gości, a jedynym dylematem jest wybranie miejsca na księdze gdzie się podpisać. Niemniej warto także zachęcać gości w rozmowie, informować jak to dla was ważne by pozostawić swój ślad i że liczą się dobre chęci, a czasami wystarczy tylko wpisać swoje imię i datę. Pamiętajcie również, by umieścić księgę gości w widocznym miejscu! Księgi w ramkach można postawić np. na sztaludze lub nawet powiesić na ścianie w eksponowanym miejscu sali. Będzie się pięknie prezentowała oraz zachęcała do wpisów.

Księga gości z motywem balonu z odcisków palców

Elegancko i starannie wykonany rysunek umieszczony w drewnianej ramce może być także fantastyczną kreatywną księgą! Zaproszeni goście będą odbijać swoje palce za pomocą kolorowych tuszy tworząc oryginalną i niepowtarzalną kompozycję. Następnie każdy podpisuje swój odcisk palca, a Wy zostajecie ze wspaniałą pamiątką. Możecie odpowiednio dobrać kolory tuszy oraz podpisów, aby komponowały się z kolorystyką wesela, wystrojem domu lub po prostu z Waszym gustem.

Niebieskie auto z balonami z odcisków palców
Rower z balonami z odcisków palców w różnych kolorach

To co istotne podczas wyboru tego rodzaju księgi gości jest dobór odpowiedniego rozmiaru (a także w pewnym sensie projektu) w stosunku do ilości zaproszonych osób. Warto przemyśleć czy będziemy mieli w mieszkaniu miejsce na powieszenie dużej ramy lub wydruku. W większości przypadków rozmiar 40x50cm będzie odpowiedni, a w przypadku mniejszych wesel (60-80 osób) w księdze o rozmiarze 30x40cm bez problemu zmieszczą się wszystkie odciski i podpisy. Natomiast na kameralne uroczystości rodzinne polecamy maksymalnie 24x30cm i taką ramkę możemy również postawić na biurku lub półce niekoniecznie wieszając na ścianę. Odpowiednio dobrany rozmiar to także gwarancja, że nasz projekt nie będzie wyglądał “pusto” i się ładnie, proporcjonalnie zapełni podpisami i odciskami palców.

Samochód retro z balonami z odcisków palców
Samochód z balonami na odciski palców i podpisy

Drzewka na odciski palców

Alternatywą dla balonów są drzewka, których korona powstaje z odcisków palców imitujących listki. Przy czym nie koniecznie muszą to być zielone liście i często Para Młoda podchodzi do tematu kreatywnie wybierając różne kolory tuszy. Projekty można spersonalizować imionami oraz datą, a nawet jakąś sentencją upamiętniającą wydarzenie.

Drzewko z odciskami palców gości i imionami Młodej Pary
Drzewko na odciski palców, zielone liście
Drzewko na odciski palców

Kreatywne pomysły na księgi

Jeśli szukacie nietypowego pomysłu na własną księgę to w zasadzie ogranicza Was tylko wyobraźnia i pomysłowość. Podsuwamy Wam jeszcze kilka nietypowych, ciekawych projektów, które możecie stworzyć samodzielnie lub przy pomocy grafika czy ilustratora oraz z udziałem gości i ich kreatywności. Kierujcie się Waszymi upodobaniami, historią lub stylem wesela albo po prostu kolorystyką.

Księga gości ze zdjęciem z miejscem na podpisy
Księga gości ze zdjęciem w ramce
Księga gości z zieloną mapą
Kwiaty w kształcie serca z odciskami palców
Księga gości ze zdjęciem Pary Młodej i podpisami na passepartout

Nasza rada

Przy księdze gości, obok tuszy połóżcie mokre chusteczki, aby można było od razu zmyć tusz z palców i nie pobrudzić ubrań. Dobre, markowe tusze bez problemu usuwają się zwykłymi nawilżanymi chusteczkami lub pod bieżącą wodą. Lepszy tusz to także gwarancja ładnego, wyraźnego odcisku, na którym wyraźnie widać linie papilarne. Są na bazie wody, nietoksyczne i bezpieczne dla dzieci oraz szybo wysychają. Tanie odpowiedniki za przysłowiową złotówkę nie tylko sprawiają trudności w pozostawieniu odcisku ale także niełatwo je wyczyścić z rąk (nawet mydłem). Po zaplamieniu ubrań są trudne do usunięcia.

Warto również przygotować arkusz papieru na próbne odciski aby goście mogli wypróbować i nauczyć się jak się to robi (większość będzie robiła to pierwszy raz). Nie jest to trudne zadanie, niemniej wymaga przetestowania, szczególnie w pokrywaniu tuszem palca, a nie zalecamy testowania na oryginale.