Po co nam winietki na przyjęciu weselnym?
Winietki nie tylko kierują gości do swojego stolika ale co równie ważne również wskazują miejsce przy stole podczas przyjęcia weselnego. W tym celu umieszcza się winietki na każdym stole, przy każdym miejscu (krześle), aby pokazać gościom dokładnie gdzie siedzą. Winietki (ang. Place Cards) w wersji minimalistycznej zawierają imię i nazwisko gościa. Natomiast w praktyce bardzo często zawierają jakieś elementy graficzne (np. kwiaty, ilustracje, zdobienia, złocenia). Czasami na winietce dodatkowo znajduje się jeszcze numer stolika albo imiona Pary Młodej i data (na wypadek gdyby ktoś chciał zabrać winietkę na pamiątkę). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby winietki były w określonej kolorystyce na przykład pasującej do stylu wesela.
Jaki rozmiar i kształt powinny mieć winietki
Winietki nie są duże, przynajmniej w większości przypadków (widzieliśmy menu weselne personalizowane imieniem gościa). Standardowo mają kształt i rozmiar typowej wizytówki czyli 9x5cm po złożeniu (9x10cm rozłożone), czasami nieco większe 10x6cm. I takie też są w większości oferowane przez sklepy z papeterią. Winietki w formie składanej, samodzielnie stoją na stole. Ciekawą odmianą są winietki jako pojedyncze karteczki, które za pomocą drucików wbijane są w mufinki, czekoladki i owoce lub umieszczane w różnego rodzaju drewnianych podstawkach, drewienkach czy korkach po winie. Zdarza się, że winietki po prostu leża na płasko na talerzykach ozdobione listkami, kwiatuszkiem lub wstążeczką.
A kto powiedział, że winietki muszą być w kształcie prostokąta w orientacji poziomej? Mogą być również pionowe lub okrągłe albo wycinane w finezyjne kształty, kaligrafowane na liściach i ozdobnych kamykach, a nawet w kształcie papierowych samolocików. Warunek jest jeden: muszą być spersonalizowane imieniem gościa, by spełniły swoją rolę.
Pani Młoda czy Panna Młoda
Nieprawdą jest, że Panną Młodą jest się do momentu ślubu. Owszem, kobiety zmieniają stan cywilny z panny na mężatkę ale zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego, Panna Młoda to kobieta w dniu swojego ślubu! Zgodnie z powyższym, wyrażenie Pani Młoda jest oczywistym błędem.
Wszystkie kobiety w dniu swojego ślubu to Panny Młode
Czy na winietkach można wypisać pary?
Ponieważ winietka powinna wskazywać dokładne miejsce przy stole, a nie tylko sam stół, zdecydowanie na jednej winietce powinniśmy umieścić tylko jednego gościa. Jeśli jednak stoły są nieduże (np. okrągłe na 4 gości) wówczas możemy sobie pozwolić na uproszczenie i liczyć na to że nasi goście sami wybiorą sobie konkretne miejsce. Wydaje się, że umieszczanie par na winietkach może mieć tylko sens oszczędnościowy i warto się zastanowić czy tak właśnie nie zostanie odebrane.
Czy na winietce umieszczać Pan i Pani?
Zasadniczo powinniśmy zacząć od podstawowej zasady wypisywania gości na winietkach. Zawsze najpierw imię, a później nazwisko nigdy na odwrót. Jest to największy błąd, faux pas jakie moglibyście popełnić przygotowując listę gości na winietki. Gdybyście potrzebowali z tym pomocy, przygotowaliśmy poradnik dla Par Młodych jak przygotować listę gości.
Pan i Pani lub Szanowny Pan i Szanowna Pani. Stosowane zazwyczaj w korespondencji wychodzącej i jest oznaką szacunku do danej osoby. Jeśli na Waszym weselu będą osoby pełniące oficjalne stanowisko burmistrz, prezydent, proboszcz będzie bardzo elegancko jeśli poprzedzicie imię i nazwisko zwrotem Szanowny Pan np. Szanowny Pan Burmistrz Jan Kowalski. Dodamy jeszcze, że niedopuszczalne jest stosowanie skrótu Sz.P. W przypadku rodziny i przyjaciół będących wśród zaproszonych gości zwykle pomija się zwroty grzecznościowe ponieważ wpływa to na zmniejszenie dystansu. Większego dystansu wymagają oficjalne przyjęcia.
Nazwiska dwuczłonowe i osoba towarzysząca
Standardowo podaje się pełne imię i nazwisko gościa również w przypadku nazwisk dwuczłonowych. Elegancko będzie jeśli wcześniej dowiecie się jakie wasi goście mają pełne imiona, szczególnie dotyczy to osób towarzyszących. Jeśli jednak z jakiegoś powodu będzie to niemożliwe (np. wasz gość jeszcze nie zdecydował z kim przyjdzie) wówczas dopuszczalne jest umieszczenie na winietce opisu „Osoba towarzysząca” choć bardziej poprawnie będzie w pełnej formie, czyli „Osoba towarzysząca Karola Nowaka”.
Ciocia Basia czy Barbara Krawiec?
Czy na winietce można napisać ciocia Basia czy raczej imię i nazwisko. W zasadzie nic nie stoli na przeszkodzie by tak napisać, bo winietki są tylko dla osób zainteresowanych czyli ciocia Basia będzie wiedziała, że nie jest wujkiem Wojtkiem ale problem może się pojawić jeśli będzie dwóch wujków Wojtków albo dwie ciocie Krysie. Spotkaliśmy się również z Pannami Młodymi, które twierdziły, że parę ciotek by się obraziło jak by było napisane Ciocia Basia – trzeba to brać pod uwagę.