Księga gości, odciski palców – co potrzebujecie

Jeśli planujecie zakup księgi gości, na której Wasi gości pozostawią odciski palców to oprócz wyboru projektu, który Wam się podoba oraz formy wykonania (obraz na płótnie, w ramce) warto mieć na uwadze także pozostałe rzeczy, które na pewno będą potrzebne aby efekt czyli piękna pamiątka – spełnił Wasze oczekiwania i było to dzieło skończone, indywidualne i po prostu piękne.

Rozmiar księgi

Zamawiając księgę na odciski palców zastanówcie się gdzie później obraz będzie wisiał. Podstawowe pytanie to jak wielu gości będzie na weselu co ma wpływ na rozmiar obrazu. Czy wszyscy goście pozostawią odciski? Gdzie w domu, mieszkaniu będzie powieszona księga, czy ściana jest duża czy mała oraz ile jest na niej miejsca – może będą w sąsiedztwie innych ramek lub pamiątek. Jakie dobrać kolory tuszy? Czy cała ściana będzie się ładnie komponowała?

Ksiega gości, drzewko odciski palców

Ogólnie można przyjąć, że rozmiar 40x50cm będzie najbardziej uniwersalny. Maksymalnie pomieści 150 odcisków palców ale bardzo ładnie wygląda również przy 100 odciskach wówczas odciski nie wypełniają całej powierzchni obrazu czy rami. Weźcie pod uwagę jaką część projektu zabiera grafika, a ile pozostaje na odciski palców).

Poduszki z tuszem

Zachęcamy Was do kupienia dobrych jakościowo poduszek z tuszem. Dobre tusze to takie, które są bezpieczne przy kontakcie ze skórą. Są na bazie wody tzw. atramentowe i mają dużo pigmentu oraz nie blakną z czasem. Nie bez znaczenia jest również możliwość wyboru spośród dużej ilości kolorów. My rekomendujemy tusze z serii Versa Color japońskiej firmy Tsukineko i tylko takie oferujemy w sprzedaży. Do podpisów polecamy długopisy Gelly Roll również japońskiej firmy Sakura. Pozwala na gładkie pisanie, są silnie kryjące (nakładają się na inne kolory) oraz nie blakną!  

Tusze do odcisków palców

To nie jest kwestia oszczędności, ponieważ dobre, sprawdzone tusze mają piękne kolory, dużo pigmentu (odciski są wyraźne i trwałe) ale także co również ważne są na bazie wody, a co za tym idzie bardzo łatwo zmywają się z palców. Można je zmyć zwykłą nawilżaną chusteczką (“biedronkową”) jednym ruchem, a Wasi goście nie będą bawili się na weselu z kolorowymi palcami i nie pobrudzą swoich ubrań.

tusz na odciski palców łatwy do zmywania
Nawilżane chusteczki do zmywania tuszu z palców

Dobre tusze to także “ładniejsze odciski” ze względu na ilość pigmentu pozostawiony odcisk jest wyraźny, dosłownie “widać” linie papilarne, a ponieważ są to tusze wodne łatwo na nich pozostawić również podpis. Dodatkową zaletą jest to, że są to tusze atestowane, również bezpieczne dla dzieci!

Kolorowe balony robione przez gości z odcisków palców

Arkusz na próbne odciski

Nie chcecie aby goście eksperymentowali na księdze gości czyli jej jedynym egzemplarzu. Każdy może pozostawić jeden odcisk i nie można zmazać już pozostawionego odcisku i zrobić nowy. I tutaj pomaga arkusz na próbne odciski. Niemal na pewno dla większości gości będzie to pierwszy raz kiedy będą mieli do czynienia z tuszem oraz sposobem pozostawiania swojego odcisku na obrazie. Chociaż nie jest to specjalnie trudno warto najpierw przećwiczyć bez stresu, że coś pójdzie nie tak.

Arkusz testowy do odcisków palców
Zostawianie odciski palców  tuszem

Instrukcja zostawiania odcisków

Powiedzieliśmy już, że pozostawianie swojego odcisku palca nie jest rzeczą wymagającą posiadania jakichś specjalnych umiejętności jednak prosta instrukcja na pewno przyspieszy i nieco ułatwi cały proces. Główna zasada to taka, że poduszkę trzymamy w jednej ręce, a palcem drugiej ręki ją pocieramy jednocześnie lekko naciskając w efekcie tusz nasącza nasz palec. Ważne by nie naciskać specjalnie mocno aby tuszu nie było zbyt dużo – testujemy to na próbnym arkuszu, który my dołączamy do każdej księgi. Ponieważ tusze są atramentowe wysychają bardzo szybko na obrazie. Można je niemal natychmiast podpisać nie ryzykując pobrudzenia.

Instrukcja do księgi gości z odciskami palców

Na koniec

Znajdźcie Wasz ulubiony projekt, używajcie dobrych jakościowo materiałów, a na pewno uzyskacie fantastyczne i wyjątkowe efekty. Nie bójcie się eksperymentować kolorami. Na zakupionej księdze zróbcie pierwsze odciski jeszcze w domu przez Was, przez brata, mamę lub tatę – Wasi goście będą się wzorować na tym zaczątku i nakierujecie ich w ten sposób na sposób pozostawiania odcisków, podpisów.

Obraz z odciskami palców