Plan stołów – rodzaje, formaty

Plan stołów to obecnie “must have” na każdym weselu. W poniższym artykule opowiemy Wam trochę o rodzajach planów stołów i ich formatach – czyli najpopularniejszych rozmiarach. Decydując się na zakup planu stołów powinniście zacząć od wyboru jego rozmiaru. My często namawiamy Pary Młode na duże rozmiary 100x70cm, nawet jeśli uroczystość nie jest duża (50-70 gości), a to dlatego, że na dużym planie można użyć większej czcionki, goście nie muszą podchodzi bardzo blisko tablicy aby odszukać swoje imię.

Jaki rozmiar?

Oprócz często wybieranego, największego rozmiaru 100x70cm, drugim popularnym rozmiarem jest 50x70cm czyli połowę mniejszy. My w przypadku mniejszych rozmiarów często podpowiadamy by zdecydować się na alfabetyczny układ stołów, na którym to najszybciej można się odnaleźć na liście.


Zielono złoty plan stołów w dużym rozmiarze
Plan stołów 100x70cm, poziom

Rozmiar 50x70cm jest najczęściej wybierany na mniejsze uroczystości, przy małej liczbie stołów od 2 do 6 i jak już wspomnieliśmy wydaje się idealny do alfabetycznego układu, choć oczywiście w przypadku niedużej liczby gości odnalezienie się na planie nie jest bardzo kłopotliwe i czasochłonne. W przypadku większej liczby stołów trzeba podejść już dość blisko do tablicy aby móc odczytać tekst.


Plan usadzenia na 8 stołów
Plan stołów 70x50cm, poziom
Rodzaje planów stołów
Plan stołów 70x50cm, alfabetyczny

Pionowy czy poziomy?

Tak naprawdę orientacja (pion lub poziom) planu stołów będzie zależeć od liczby stołów i gości przy nich siedzących. Nie nastawiajcie się na plan stołów pionowy czy poziomy bez względu na wszystko. My wykonując projekt zawsze podpowiadamy czy plan stołów będzie lepiej wyglądał, czytaj będzie bardziej czytelny, przejrzysty, w wersji pionowej czy poziomej. Robimy to nawet jeśli ktoś zdecydował się na zakup poziomego planu ale w trakcie projektowania widzimy, że tak wygląda po prostu gorzej. Po wykonaniu setek projektów mamy dość duże doświadczenie i czasami rzut oka wystarczy nam do wyboru najlepszego układu.

Aby was uspokoić – na każdej typowej sztaludze można postawić tablicę zarówno pionowo jak i poziomo, więc tym kompletnie nie musicie się przejmować. Najważniejsze z punktu widzenia gości jest zawsze czytelność – nikt nie chce stać przed nawet najpiękniej wykonanym planem stołów przez 15 minut. Zobaczcie poniżej porównanie między dużym planem 100x70cm i połowę mniejszym 50x70cm.

Minimalistyczny plan stołów w wersji pionowej
70x100cm, pionowy
Blado różowy plan stołów weselnych
50x70cm, pionowy

Fotoboard, plakat, obraz na płótnie

Z czego wykonany jest plan stołów. Najczęściej wykonuje się plany stołów w formie gotowej do postawienia na sztaludze, lub powieszenia na stelażu lub ścianie. Zdarza się, że Pary drukują listę gości na kartkach przyklejanych do lustra lub innego sztywnego podkładu. Jest jeszcze forma plakatu, który trzeba albo do czegoś przykleić (ściana, lustro, deska) lub wsadzić w ramkę czy antyramę.

My najczęściej wykonujemy plany stołów wydrukowane na syntetycznym płótnie oprawionym na drewnianej ramie (ramy nie widać – płótno jest naciągnięte dookoła ram, co widać na zdjęciu poniżej). Wygląda bardzo efektownie i elegancko, jak tradycyjny obraz. Jest też najbardziej trwały, co ma znaczenie podczas przesyłki, a szczególnie w przypadku dużego rozmiaru. A kurierzy na magazynach robią różne rzeczy z paczkami. Nam nigdy nie zdarzyło się by uległy uszkodzeniu w transporcie w przeciwieństwie do fotoboardu, który jest wykonany z tworzywa sztucznego (pianka pcv) i jeśli coś ciężkiego np. inna paczka zostanie na niego umyślnie czy nie rzucona to może się uszkodzić. Choć z ręką na sercu dzieje się to bardzo rzadko.


Plan stołów na syntetycznym płótnie
Wydruk na płótnie

Plan wydrukowany na płótnie ma drewnianą, sosnową ramę przez co jest cięższy. Nadaje się raczej na postawienie na sztaludze. Teoretycznie da się go także powiesić, jednak jest dość ciężki, więc wymaga to bezpiecznego mocowania (linka, wstążka).


Lekki sztywny plan stołów na płycie pcv
Fotoboard. PCV

Plan stołów na płycie PCV jest lekki, łatwo można w nim zrobić otwory aby go powiesić na stelażu, np. za pomocą przezroczystej żyłki. Jest też całkowicie nieprzezroczysty w przeciwieństwie do płótna, które jeśli stoi np. w ogrodzie może przepuszczać światło, co w niektórych przypadkach może wam pokrzyżować plany i zepsuć koncepcję, a nawet sprawić, że plan stołów będzie nieczytelny.


Witajcie, tablica pwitalna

Jaki plan stołów wybrać?

Nie mając doświadczenia po prostu pytajcie. W końcu praktycznie każdy z Was zamawia plan stołów po raz pierwszy. W tym przypadku nie ma nic lepszego niż doświadczenie. Wykonaliśmy setki projektów w każdym stylu, układzie i rodzaju. Widzieliśmy chyba każdy możliwy układ stołów i liczbę gości przy nich. Choć, nie ukrywamy, potraficie nas zaskoczyć pomysłami. Zamiast jednak marnować godziny i wyrywać ostatnie włosy z głowy zdajcie się na nas i nasz profesjonalizm. Wykonujemy projekty codziennie i dobór odpowiedniego planu stołów na każde wesele to dla nas chleb powszedni.