Jak wykonać projekt planu stołów – przykłady

Każda młoda para planująca swój ślub i wesele stanie w pewnym momencie przed dylematem jak usadzić gości przy stołach i jak rozmieścić stoły na sali weselnej. Wiemy jakim może się to okazać wyzwaniem i nie mamy tu na myśli liczby gości, a kwestie takie jak podobny wiek i zainteresowania, powiązania rodzinne czy nawet… tak, tak – potencjalne konflikty między członkami rodziny czy też znajomych. Nikt nie chce na swoim weselu problemów więc osoby, które za sobą nie przepadają raczej nie będą siedziały przy tym samym stole. Młodych osób nie posadzimy razem z dziadkami, a dzieci powinny się znaleźć przy wspólnym dziecięcym stoliku.

Zielono złoty plan stołów w stylu podróżniczym

Czy potrzebujemy plan stołów?

Z pewnością natkniecie się na wiele problemów, o których nawet nie mieliście pojęcia, że mogą się pojawić. Ostatecznie biorąc pod uwagę liczbę stołów jakie macie do dyspozycji na sali weselnej ich kształt, liczbę gości jaka może siedzieć przy danym stoliku musicie w taki czy inny sposób rozplanować usadzenie gości. Gdy Wam się to uda możecie pomyśleć o wykonaniu planu stołów, który to pomoże gościom w odnalezieniu swoich miejsc przy stołach. Dodamy od razu, że plan stołów nie jest niezbędny bo bez niego wcześniej czy później każdy będzie gdzieś siedział ale pomoże Wam i gościom w szybkim odnalezieniu swoich miejsc. I to jest podstawowa funkcja i zadanie jakie ma tablica stołów, a drugie to bez wątpienia jego wygląd, który powinien wpasować się w styl wesela, a często również oddawać charakter i upodobania pary młodej.

Aby plan stołów mógł spełnić swoją główną rolę musi być odpowiednio przygotowany – zaczynając od projektu graficznego. W tym poście pokażemy Wam na przykładzie planu stołów z mapą świata w jaki sposób my radzimy sobie z różnymi układami stołów, ich nazwami (według numerów, nazw miast lub państw). Jak dobieramy kolorystykę oraz rodzaj i wielkości czcionek i jak są rozmieszczone stoły z przypisanymi im gośćmi na projekcie. Wbrew pozorom ma to kluczowe znaczenie dla gości, bo dobrze zaprojektowany plan stołów będzie czytelny i nie spowoduje kolejek przed tablicą.

Rozmieszczenie stołów na planie

Bardzo rzadko się zdarza, by plan stołów odzwierciedlał rzeczywisty układ stołów na sali weselnej. Wynika to głównie ze sposobu rozplanowania przestrzeni na projekcie graficznym. Projekt przygotowuje się tak by nazwy stołów i imiona gości były napisane możliwie duża czcionką o prostym, klasycznym kroju. Jeśli do nazw stołów użyjemy czcionki ozdobnej warto zadbać by była ona czytelna z dobrze dobranymi glifami poszczególnych liter.

Podpowiedź: Stołu przy, którym siedzi obsługa wesela np. orkiestra, kamerzysta czy fotograf nie musi znajdować się na planie. Te osoby zazwyczaj są na sali już wcześniej i już znają swoje miejsce w związku z tym nie będą korzystać z planu stołów. To samo dotyczy również stołu prezydialnego, przy którym przeważnie siedzą świadkowie i ponieważ siedzą z Parą Młodą nie będą mieli problemu ze znalezieniem miejsca.


Nieregularne rozmieszczenie stołów

Projekty planów stołów z nieregularnym rozmieszczeniem stolików opisanych nazwami miast. Dobrze sprawdzi się, jeśli przy poszczególnych stołach siedzi różna liczba gości. Widać również jak wpływa na wygląd odwrócona kolorystyka.

Plan stołów z mapą świat i stoły z nazwami miast

Plan stołów z niebieski tlem. Styl podróżniczy.

Symetryczny układ stołów

Projekt z regularnym i symetrycznym układem stolików. Idealny jeśli przy każdym stole siedzi równa lub zbliżona liczba osób.

Plan usadzenia gości z dużą liczbą stołów

Dwie kolumny przy stole

Niesymetryczny układ stołów i rozmieszczenie gości w dwóch kolumnach przy każdym stole. W przykładach poniżej idealnie widać jak wybór kolorystyki i rodzaju czcionki wpływa na wygląd projektu i czytelność.

Plan stołów ze złotą mapą, ozdobna czcionka.

Plan stołów ze stołami z nazwami kontynentów. Jasno różowa mapa.

Pionowe plany stołów

Nie każdy projekt dobrze wygląda lub wręcz bardzo trudno go sensownie ułożyć w orientacji poziomej. Wówczas pozostaje nam plan w pionowym układzie. Niektórzy wręcz preferują właśnie pionowy plan stołów. Samo rozmieszczenie elementów graficznych zupełnie inne niż w poziomie. Poniżej pokażemy Wam kilka przykładów w różnej kolorystyce i z różnymi czcionkami.

Zwróćcie uwagę jak zmieniają się projekty dla określonej liczby stołów i gości przy nich siedzących. Być może nie jest to oczywiste ale jeśli zdecydujecie się aby na planie zamieścić jakiś cytat lub motto (co często ma miejsce przy planach stołów w stylu podróżniczym) to automatycznie pozostaje mniej miejsca na listę gości dlatego wtedy używa się mniejszej czcionki – ma to szczególne znaczenie przy dużej liczbie gości.


Podłużne stoły

Podłużne stoły przy których siedzi więcej osób są jednym z trudniejszych do rozmieszczenia na planie stołów. Dodatkowym problemem będzie różna liczba gości przy stołach. Często “ratujemy” się wtedy wstawkami z datą lub innymi elementami graficznym, które umieszczamy w “dziurach” na projekcie. Imiona Pary Młodej równie dobrze będą wyglądały na górze jak i na dole projektu. Jest to kwestia gustu choć ważne jest także estetyka i dobór czcionki i wielkości.


Elementy graficzne w ciemnych kolorach

W projektach poniżej element graficzny jakim jest mapa świata jest w kolorze butelkowej zielni. Ciemny kolor ogranicza nas pod kątem umieszczania na nim treści w czytelny sposób więc niejako wymusza rozmieszczenie stołów dookoła mapy. Poniżej dwa wzory, w którym jeden ma mniejszą liczbę stołów, przy których siedzi większa ilość gości dlatego są rozmieszczeni w dwóch kolumnach. Drugi projekt ma większą liczbę stołów przy których siedzi po kilka osób. Oba przykłady w zielono złotej kolorystyce. Używając złotego koloru do wypisania gości należy pamiętać po pierwsze o prostym kroju czcionki (np. typu sans) z grubymi liniami i kolorze złota w ciemniejszym odcieniu.

Plan stołów z nazwami miast i mapą świata

Plan usadzenia gości w zielono złotej kolorystyce

Ozdobne czcionki i duża liczba gości

Poniżej dwa projekty z przykładem doboru czcionek. W pierwszym przypadku ozdobna do nazw stołów w połączeniu z klasyczną do listy gości, a w drugim i nazwy i goście wpisani prostym krojem. To jaką wybierzecie czcionkę zależy od Waszego gustu i upodobań. Pewnym jest natomiast, że niektóre wyrazy wyglądają lepiej w jednej, a gorzej w drugiej czcionce. Przykład: imiona “Alicja i Jan” będą wyglądało fantastycznie w modnej kaligraficznej “czcionce A” to “Małgorzata i Grzegorz” już niekoniecznie.

Podpowiedź: Przy dużej liczbie gości unikajcie używania samych dużych liter (czyli pisania z tzw. caps lock). Duże litery przy dużej ilości tekstu są do siebie podobne i czyta się je trudniej. Dlatego starajcie się używać nie tylko prostego, regularnego kroju czcionki ale także piszcie “jak w zdaniu” czuli pierwsza litera imienia i nazwiska duże, a reszta małe litery. Dla naszych oczu będzie tak zdecydowanie lepiej.

Plan stołów ze złotą mapą świata

Plan stołów z dużą liczbą stołów i gości

Wszystkie przykłady, które pokazaliśmy w tym poście potraktujcie jako inspirację podczas przygotowywania własnego planu stołów. Wiemy, że będziecie to robić po raz pierwszy i wiemy, że bez doświadczenia poświęcicie na to niemało czasu. Służymy pomocą jeśli będziecie wyrywać resztki włosów z głowy siedząc do północy nad sensownym przygotowaniem projektu. Nasze doświadczenie jest tutaj bezcenne i pamiętajcie, że cena planu stołów to nie tylko materiały i druk ale także właśnie przygotowanie projektu graficznego.

Poniżej (może komuś się przyda) linki do projektów użytych w powyższych wizualizacjach.

1. Plan stołów zielone tło, szara mapa świata
2. Plan stołów z kolorową mapą świata
3. Plan stołów zielona mapa, złoty tekst
4. Plan stołów z brązową mapą świata
5. Plan stołów z niebieską mapą świata
6. Plan stołów z różową mapą świata
7. Plan stołów ze złotą mapą świata
8. Plan stołów z mapą na niebieskim tle