Jak wykonać plan stołów

Każda Para Młoda stanie wcześniej czy później przed niełatwym zadaniem, jakim jest niewątpliwie usadzenie gości przy stołach weselnych. Wspominając własne doświadczenia wiemy, że może to czasem trwać dość długi czas i nie mamy na myśli tak oczywistych rzeczy jak to czy stoły będą okrągłe czy podłużne, oraz ile osób siedzi przy jednym stole. Wyzwaniem jest takie rozmieszczenie gości aby wszyscy, którzy siedzą przy danym stoliku się znali lub mieli podobne zainteresowania albo byli w podobnym wieku. Nam zdarzyło się znaleźć w jednym towarzystwie z osobami o 30 lat starszymi i nie ujmując nikomu po prostu tematy do rozmów nie były zbieżne.

Jak przygotować plan stołów na wesele
Plan stołów z mapą świata w ramie

Być może warto byłoby zwrócić uwagę również na takie kwestie jak gust kulinarny (co ułatwi organizację) lub miejsce pochodzenia czy zamieszkania nie wspominając też o tym, że osoby z danej rodziny z reguły sadza się przy jednym stoliku, choć zdarza się, że członkowie tej rodziny za sobą nie przepadają, co również warto mieć na uwadze. Tutaj pomocni mogą być rodzice, którzy prawdopodobnie lepiej orientują się w sytuacji rodzinnej, a jeśli nie to dyskretniej będzie jeśli to oni dowiedzą się jak to wygląda obecnie. Słyszeliśmy głosy, że niektórzy nasi klienci biorą pod uwagę nawet takie rzeczy jak usadzenie osób starszych (babcie) w takich miejscach aby mogły obserwować zabawę na parkiecie (co z pewnością będzie dla nich atrakcyjne i dostarczy tematów do rozmów 😉

Przygotowanie planu stołów

Kiedy już przygotowanie listy gości i rozplanowanie wszystkich przy stołach macie za sobą z pewnością zadacie sobie pytanie: jak sprawnie i szybko pokierować wszystkich do swoich miejsc. Szczególnie ma to znaczenie przy większej liczbie gości lub przy nietypowym rozmieszczeniu stołów, a poza tym może pięknie dopełniać pozostałą papeterię jak winietki, menu i księga gości. Na pierwszy rzut oka wydawało by się, że wystarczy mieć gotową listę z gośćmi przypisanymi do konkretnego stolika i po prostu umieścić ją na planie. My uważamy, że dobrze przemyślany i dobrze wykonany plan niesamowicie ułatwia odnalezienie swojego gościom miejsca przy stołach . Mamy dla was kilka wskazówek oraz przykładów, które mamy nadzieję sprawią, że finalnie wasz plan, bardzo dobrze spełni swoją funkcję, oraz oczywiście będzie pięknie wyglądał wpasowując się w styl i motyw przewodni lub kolorystykę wesela.

Jak przygotować listę gości

Pytanie jest zasadne i w wbrew pozorom bardzo ważne. Szczególnie jeśli wybraliście projekt, który wymusza na was specjalne przygotowanie listy gości. To jak przygotujecie listę gości będzie miało także znaczenie jeśli planujecie duże wesele o czym będziemy pisać w dalszej części. Zgodnie z etykietą, najpierw powinno się pisać imię, a następnie nazwisko. Z tym bywa różnie często, mamy już wstępne listy gości, które powstały podczas planowania i zwyczajnie później nie ma już czasu na poprawy.

Listę gości możemy przygotować wypisując jednego gościa pod drugim

STÓŁ 1
Anna Kowalka
Jan Kowalski
Kamila Nowak
Artur Nowak

Kasia Twardowska

Lista gości do planu stołów

lub możemy wypisywać Pary w jednej linijce (chyba, że ktoś przychodzi sam)

STOLIK 1
Anna i Jan Kowalscy
Kasia i Mateusz Twardowscy
Agnieszka i Artur Kisielowie z dzieckiem
Iwona Konarski z Bartusiem i Hanią
….
Kamil z osobą towarzyszącą

Goście wypisani parami na planie

Jak nie trudno się domyśleć drugi sposób powoduje, że oszczędzamy bardzo dużo miejsca w projekcie.

Układ według numerów stołów czy niestandardowy?

Najbardziej popularnym sposobem jest usadzenie gości według numerów stołów. Alternatywą może być oznaczenie stołów nazwami miast, lub państw albo bardziej kreatywne pomysły jak nazwy kwiatów, tytuły piosenek czy zespołów.
My osobiście jesteśmy wielkimi zwolennikami alfabetycznego układu, który gwarantuje najszybsze odnalezienie swojego miejsca.

Rozmieszczenie gości według numerów stołów
Usadzenie gości według numerów stołów
Plan rozmieszczenia gości weselnych z elegancką czcionką i alfabetycznym układem
Plan stołów z alfabetycznym układem

Rozmiar i format planu stołów

Pierwszą rzeczą, która się nasuwa jest pytanie czy plan stołów ma być w orientacji pionowej czy poziomej. Rzadziej ma na to wpływ sam motyw graficzny planu, ponieważ zwykle jest tak, że jeśli znajdziecie wymarzony wzór to na waszą prośbę grafik zmodyfikuje projekt bez względu na to czy jest pionowy czy poziomy.

Plan stołów z niewielką liczbą gości
rozmieszczenie 50 gości przy 5 stołach
Projekt usadzenia gości przy 4 stołach
4 stoły, 60 gości

Może się zdarzyć, że wybór konkretnego formatu zostanie narzucony przez lokal weselny czyli np. ograniczona ilość miejsca, gdzie możecie postawić tablicę. My możemy zasugerować, że jeśli macie małą ilość stołów (2-3) przy których siedzi więcej gości (tak jest przy długich stołach) to zdecydujcie się na wersję pionową, wówczas rozmieszczenie będzie bardziej przejrzyste, w lepszy sposób wypełni przestrzeń na planie i stanie się bardziej czytelne, choć nie jest to regułą – poniżej przykłady.

Piwonie na planie stołów weselnych. Poziomu układ
10 stołów, 100 gości

Zobaczcie również w jaki sposób można umieścić na planie osoby przy poszczególnym stoliku. Nie musi to być standardowo przyjęte jedna osoba pod drugą. Bardzo popularną formą jest umieszczanie osób po obu stronach tworząc w ten sposób zarys stołu.

Plan rozmieszczenia stołów z delikatnym jasnożółtym tłem i dużą kolorową datą
5 stołów, 120 gości

Jeśli chodzi o rozmiar planu stołów to uważamy, że nawet jeśli mamy niewielkie wesele to na dużym planie 100x70cm możemy użyć większych czcionek, układ jest przejrzysty dobrze widoczny z daleka, a dzięki temu goście nie muszą podchodzi bardzo blisko co sprawia, że tablica gości znakomicie spełnia swoje podstawowe przeznaczenie. Mniejsze rozmiary 50x70cm są idealne na kameralne wesela, gdzie równie istotny jest także sam wygląd planu, komponujący się z salą i wystrojem. Oczywiście małe plany stołów mają uzasadnienie także tam gdzie jest ograniczona przestrzeń i tablica w dużym rozmiarze może po prostu przeszkadzać.

Na czym wydrukować plan stołów?

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest wykonanie planu na fotoboardzie lub na syntetycznym płótnie oprawionym na drewnianej ramie. Fotoboard to lekka, sztywna pianka o grubości 5mm, na której w odpowiedni sposób naklejony jest wydrukowany projekt. Główną różnicą między nimi jest to że fotoboard jest lżejszy (można go łatwo zawiesić, przykleić taśmą dwustronna do ściany i oczywiście postawić na sztaludze) i jest nieprzezroczysty. Syntetyczne płótno jest natomiast bardziej trwałe, mniej podatne na uszkodzenia (piankę zdecydowanie łatwiej uszkodzić lub nawet złamać) ale w określonej sytuacji umieszczone pod światło może być gorzej widoczne. Plan w formie obrazu częściej Państwo Młodzi zachowują na pamiątkę – można na nim nawet zebrać podpisy gości i wieszając na ścianie w przedpokoju mieć fajne, oryginalne “dzieło sztuki”. Kolejny sposobem jest po prostu wydrukowanie plakatu w formacie pasującym do ramy, w które często są wyposażone lokale weselne. Plakat to najtańsze rozwiązanie jeśli nie musimy kupować ramy lub jeśli planujemy przykleić wydruk np. do lustra.

Plan usadzenia gości z motywem kolorowych polnych kwiatów
8 stołów, 80 gości
Plan stołów do postawienia na sztaludze, fotoboard
10 stołów, 100 gości

Jak rozmieścić dużą liczbę gości przy stołach

W przypadku dużej liczby gości na weselu najprostszym rozwiązaniem jest wykonanie dwóch jednakowych planów lub na jednym planie pierwsza połowa gości, a na drugim kolejna. Minusem tego sposobu jest to, że ktoś może szukać swojego nazwiska najpierw na jednej, potem na drugiej tablicy. Chyba, że wybierzemy wspomniane wcześniej alfabetyczne usadzenie gości. Według nas najlepszy sposób na szybkie pokierowanie gości do stołów, bez kolejek przed planem, bez przeszukiwania listy gości (tak jak przy układzie według numerów stołów). Po prostu patrzymy pod daną literę alfabetu, odszukujemy swoje nazwisko i przypisany numerek.

Plan usadzenia gości na 14 stołów
Alfabetyczne usadzenie gości na planie stołów

Dla przypomnienia dodamy, że przy dużej liczbie gości warto wypisywać pary w jednej linijce co oszczędza miejsce niemal dwukrotnie. Czasami spotykamy się także z sytuacją, że na planie stołów umieszczani są ludzie, którzy pomagają w uroczystości: fotograf, kamerzysta, zespół muzyczny itd. Tutaj też przypomnimy, że podstawowym zadaniem planu stołów jest pokierowani gości do miejsc przy stołach. Obsługa wesela zwykle jest na miejscu znaczenie wcześniej i przeznaczone im miejsca mogą zostać wskazane przez obsługę lokalu.

Nowoczesny minimalistyczny plan stołów
3 stoły, 160 gości

Jeśli uznacie, że alfabetyczny układ jest idealny dla was, tutaj możecie pobrać arkusz w excelu z automatycznym segregowaniem listy gości według liter alfabetu.

Nietypowy układ stołów na weselu

Goście są zawsze zachwyceni jeśli spotykają się z nietypowymi pomysłami i kreatywnymi rozwiązaniami. Kto powiedział, że plan stołów musi być według numerów stołów, umieszczonych jeden pod drugim? A dlaczego trzeba wypisywać imię i nazwisko, a nie pseudonim czy ksywkę? Ogranicza Was tylko własna wyobraźnia, a jedne z najlepszych projektów często powstają dzięki naszym klientom. Uwielbiamy Wasze pomysły i bardzo chętnie bierzemy udział w ich realizacji.

Niebieski plan stołów weselnych z białą mapą świata. Stoły oznaczone nazwami miast.
9 stołów, 80 gości

Podsumowanie. W zasadzie to każdy projekt planu stołów jest indywidualny i jego przygotowanie wymaga pracy i trochę doświadczenia grafika, który zasugeruje odpowiednie rozwiązanie pomimo, że początkowa koncepcja Pary Młodej była inna. Nawet najładniej wyglądający plan stołów nie spełni oczekiwań i będzie źródłem rozczarowania jeśli nie będzie użyteczny. Dlatego często zdarza się, że pierwsza koncepcja Pary Młodej jest zmieniana w dalszym etapie i korygowana (włącznie ze zmianą projektu na inny wzór) stosownie do wymagań, nie tylko jeśli chodzi o kolorystykę i motyw przewodni.

Prosty plan stołów alfabetyczny układ, imiona z kolorowych liter
Alfabetyczny, 100 gości
Tablica usadzenia gości w stylu rustykalnym z polnymi kwiatami
Alfabetyczny, 80 gości

Leave a Reply