Plan stołów, przykładowe realizacje

Jeśli kiedykolwiek byliście na przyjęciu weselnym, to wiecie, jak trudne może być znalezienie swojego miejsca przy stole (a może to tylko my mieliśmy taki problem?). Jak jesteście na etapie szukania inspiracji i planowania swojego wesela to koniecznie weźcie pod uwagę aby wyeliminować problem i zamieszanie związane z szukaniem swojego miejsca przez gości, przygotowując tablicę usadzenia gości zwaną popularnie planem stołów, która będzie nie tylko funkcjonalna ale i przyjemna dla oczu. Jeśli zrobicie to dobrze Wasz plan stołów będzie również idealnie zintegrowany z wystrojem weselnym oraz pasował do wybranego przez was stylu.

plan stołów na 68 osób przy 6 stołach
68 gości, 6 stołów

W poniższym poście pokażemy Wam kilka przykładów wykonania planu stołów dla określonej liczby gości siedzącej przy danej liczbie stołów. Mamy nadzieję, że pomoże to Wam na przygotowanie własnego projektu.
Początkowo rozplanowanie i aranżacja miejsc może się wydawać przytłaczająca szczególnie przy nietypowym układzie sali czy liczbie stolików i siedzących przy nich gości. W tym artykule nie podpowiemy jakimi zasadami kierować się podczas dobierania i usadzania gości przy stolikach (kto z kim) ale jak wykonać projekt planu stołów z już gotowej listy gości.

Pokażemy Wam przykłady różnych aranżacji, które będą czytelne i eleganckie. Zobaczycie jak można wkomponować różne teksty powitalne i opisowe oraz jak dobrać czcionki aby finalnie powstał plan stołów, który będzie ładnie rozplanowany, przejrzysty oraz pięknie wyglądający.

Różna liczba gości przy stołach

Trudność podczas wykonywania projektu na pewno może sprawić jeśli przy stołach siedzi bardzo różna liczba gości. Często powoduje to zmianę orientacji tablicy z poziomej na pionową oraz wymusza pewnego rodzaju “asymetrię” w układzie stołów na planie – jeden stół może być w jednej kolumnie i rozciągnięty, inne w dwóch kolumnach obok siebie.

plan stołów na 180 gości, 6 stołów
180 gości, 6 stołów

Plan stołów alfabetyczny

Alfabetyczny plan stołów jest nie tylko umożliwia gościom najszybsze odnalezienie się na planie. Nie musimy wówczas przejmować się jak w poprzednim przykładzie różną liczbą gości przy stołach. Jedyna trudność to poświęcenie czasu na przygotowanie projektu – dobranie czcionki (ozdobna do imion, prosta do do listy gości), wyrównanie odległości między liniami i dopracowanie proporcji tak by całość wyglądała estetycznie i czytelnie.

plan stołów na 84 gości, 4 stoły
84 gości, 4 stoły
plan stołów na 74 gości, 6 stołów
74 gości, 6 stołów

Duża liczba gości

Duża liczba gości przy wielu stołach to zawsze wyzwanie. Dodatkowo jeśli na sali jest antresola lub trzeba usadzić gości na dwóch poziomach to będzie to wymagało od nas więcej pracy jeśli chodzi o odpowiednie pokazanie to na planie stołów. W takim przypadku na pewno musicie wykorzystać przestrzeń na tablicy niemal w całości. Jeśli użyjecie elementów graficznych spróbujcie umieścić je w tle tak by czcionka dla listy gości była możliwie największa. Przygotowanie planu stołów dla wesela na dwóch poziomach na pewno wymaga większej ilości pracy i skorzystanie z doświadczenia kogoś kto już to kiedyś robił zaoszczędzi Wam sporo czasu i nerwów.

Z całą pewnością dla większej liczby gości najlepiej sprawdzi się alfabetyczny plan stołów, powtarzamy to po raz kolejny ale tak jest rzeczywiście i z pewnością goście Wam za to podziękują. Z roku na rok tego rodzaju plany stołów są coraz bardziej popularne i coraz chętniej wybierane przez Pary Młode.

plan stołów na 190 gości, 17 stołów, antresola
190 gości, 17 stołów
plan stołów na 220 gości, 20 stołów, antresola
220 gości, 20 stołów
plan stołów dla 150 gości, 8 stołów, alfabetyczny
150 gości, 8 stołów

Stół prezydialny

Plan usadzenia gości ze stołem prezydialnym oraz małą liczbą stołów i dużą liczbą gości. Stół Pary Młodej jest zwykle umieszczany na górze i ma on raczej charakter wyróżniający osoby przy nim siedzące, a zazwyczaj są to świadkowie, rodzice lub rodzeństwo. Osoby przy nim siedzące często wiedzą dużo wcześniej gdzie siedzą i prawdopodobnie nie będą korzystały z planu stołów – niemniej jest to dla nich miłe i wygląda ładnie na tablicy.
W przypadku dużej ilości gości przy jednym stole możecie zaprezentować ich na planie w dwóch kolumnach i dodatkowo wypisać parami.

plan stołów na 98 gości, 5 stołów
98 gości, 5 stołów
plan stołów na 160 gości, 5 stołów
160 gości, 5 stołów

Tekst powitalny

Pary Młode często chcą umieścić na planie stołów również tekst z podziękowaniem za przybycie lub powitaniem gości. Jest to dość obszerny temat i postaramy się również przygotować dla was o tym osobny wpis. Generalnie trzeba przyjąć zasadę, że tekst nie jest najważniejszy na planie stołów tylko sam układ stołów i lista gości, a jeśli koniecznie chcecie przekazać gościom jakąś wiadomość to pomyślcie o tablicy powitalnej. Wszelkiego rodzaju teksty w stylu “Miło Was widzieć”, “Witajcie na naszym weselu” czy “Znajdź swoje miejsce” lepiej będą wyglądały jeśli na planach z mniejsza liczbą gości. Wówczas taki napis może być wykonany większą czcionką i ogólny układ i wygląd będą się prezentowały znacznie lepiej. Nie mówimy, że przy dużej liczbie gości nie da się tego zrobić ale trzeba się nieco bardziej postarać przy wykonywaniu projektu.

Miło Was Widzieć
80 gości, 6 stołów
Witajcie na naszym weselu
54 gości, 3 stoły
Znajdź swoje miejsce na świecie
65 gości, 4 stoły

Imiona Pary Młodej?

Czy na planie stołów muszą być imiona Pary Młodej? Nie muszą. Możecie zdecydować się na nagłówek w stylu “Witamy”, “Rozkład jazdy” lub “Miło Was Widzieć” albo każdy inny, który uznacie za odpowiedni dla Waszego wesela! Pamiętajcie, że tablica gości ma specjalne zadanie (wskazanie miejsc gościom) i choć wygląd jest ważny to nie najważniejszy. Oczywiście optymalnie byłoby mieć i jedno i drugie dlatego warto powierzyć przygotowanie projektów komuś z doświadczeniem, który zna różne rozwiązania i potrafi podpowiedzieć i zasugerować różne rozwiązania i możliwości.

Plan stołów dla 68 gości i 7 stołów
68 gości, 7 stołów
Plan stołów dla 110 gości przy 9 stołach
110 gości, 9 stołów